Bunkry

Rejon umocnionyZapraszamy do odwiedzenia największej atrakcji Ziemi Lubuskiej, jednego z najciekawszych i największych obiektów architektury militarnej XX w. w Europie.

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30-tych XX w. na pograniczu niemiecko – polskim. Położony jest w łuku Odry i Warty oraz rozciąga na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km. Podziemia stanowią element Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, przy którym zorganizowana jest całoroczna trasa turystyczna.

Zwiedzanie bunkrów PĘTLA BORYSZYŃSKA WWW.BUNKRY.LUBRZA.PL

Poniżej kilka fotografii:
KopułyPodziemne tuneleKopuły

 

HISTORIA

Międzyrzecki Rejon Umocniony – a właściwie z niemieckiego Front Ufortyfikowany Łuku Odry i Warty (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) – jako jeden z największych założeń obronnych w Europie, z wyjątkowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi czy unikatowymi pancerzami, stanowi doskonały przykład niemieckiej sztuki fortyfikacyjnej lat 30-tych XX wieku. Współcześnie udostępniony do zwiedzania stanowi największą atrakcję turystyczną Ziemi Lubuskiej.

W dzisiejszych czasach mroczne zakamarki MRU stały się idealnym miejscem schronienia dla nietoperzy, uwielbiających warunki panujące w podziemiach systemu – stała temperatura 8-10 stopni, niezmienna wilgotność oraz mrok – przyciąga to co zimy ok. 30 000 sztuk tych „latających myszy”. Właśnie ze względu na ochronę przesypiających zimę nietoperzy większość podziemnych tuneli udostępniona jest turystom tylko w okresie letnim – od kwietnia do października. Podziemia, prócz niewielkich skrzydlatych stworzeń kryją także mnóstwo tajemnic, w dużej części zgłębionej przez naszych przewodników. To od nich proponujemy dowiedzieć się więcej szczegółów niesamowitej historii tego praktycznie nigdy nie wykorzystanego systemu.
petlaRozpoczyna się ona właściwie już po I Wojnie Światowej – osłabione wojną Niemcy zostały także mocno ograniczone zakazami, co więcej, postanowieniami Traktatu Wersalskiego oddały Francji Alzację i Lotaryngię.

To właśnie po to, by odzyskać te ziemie Niemcy planowały atak na Francję, sytuację komplikował jednak fakt, że uderzenie na sojusznika Polski spowodowałoby, że Niemcy byłyby zmuszone do walki na dwóch frontach. Z tej przyczyny już pod koniec lat 20-tych rozpoczęto budowę umocnień na wschodnich terenach Niemiec wzdłuż granicy z Polską. Po dojściu do władzy Hitlera plany tych fortyfikacji zostały rozbudowane do 3 ogromnych systemów broniących wschodnich granic Niemiec. W latach 1934-1938 na północ od Warty budowany był Wał Pomorski (Pommernstellung), na południu Umocnienia Odry (Oderstellung), a w centralnej części, pomiędzy Wartą i Odrą – Ufortyfikowany Łuk Odry i Warty (Festungsfront Oder-Warthe Bogen – OWB), po wojnie przemianowany na Międzyrzecki Rejon Umocniony. Oprócz ponad setki obiektów naziemnych (z ponad 300 planowanych) miała powstać także ogromna podziemna sieć korytarzy – plan ten zrealizowano w niewielkim stopniu – powstało ledwie ok. 30 km tuneli łączących ze sobą dwupoziomowe wieże pancerne. Te ostatnie, uzbrojone m.in. w miotacz płomieni, wyrzutnię granatów czy kopuły strzelnicze z km-ami połączone zostały z systemem tuneli szybami komunikacyjnymi o głębokości 15-40 metrów i dzięki temu dawały dostęp do ukrytych w podziemiach magazynów broni, jedzenia, ubrań, koszarów czy dworców kolejki wąskotorowej.

W 1938 r. do przerwania budowy umocnień zmusiła Hitlera zmiana strategii – planował już atak, a nie obronę przed Polską – oraz koszty budowy – zamiast istniejącej części systemu można było stworzyć ok. 10 dywizji pancernych.

Pomimo tego, że system był uzbrojony i gotowy do walki, ze względu na brak przeszkolonych żołnierzy nigdy nie został tak naprawdę wykorzystany – trwające 3 dni walki nie zatrzymały pochodu sowieckiej armii.

ZWIEDZANIE

 • MRU2Nasi przewodnicy czekają na Państwa codziennie w okresie od 15 kwietnia do 15 października
 • Otwarte codziennie od 10:00 do 17:00
 • Wycieczki organizowane w trzech językach: Angielskim, Niemieckim i Polskim
 • Tylko wycieczki zorganizowane
 • Poniżej spis poszczególnych wycieczek zorganizowanych:
Czas wycieczki CENY BILETÓW DOPŁATA ZA PRZEWODNIKA
KRÓTKA – 1h 14 zł / 12 zł za osobę 65 zł na grupę
DŁUGA – 2H 18 zł / 15 zł za osobę 85 zł na grupę
EKSTREMALNA – 4H 30 zł za osobę 200 zł na grupę
EKSTREMALNA – 6H 35 zł za osobę 250 zł na grupę
 • Dzieci do lat 7 – zwiedzanie GRATIS!
 • Zniżki dla dzieci i studentów
 • Ekstremalne wycieczki przeznaczone dla dorosłych po dokonaniu rezerwacji
 • Rezerwacje również zalecane dla grup zorganizowanych (20+ osób)

WAŻNE:

 1. Prosimy zabrać ze sobą ciepłe ubranie – w bunkrach panuje temperatura 10°C
 2. W cenę wliczone jest wypożyczenie na czas wycieczki latarki

 

FESTIWAL MILITARNY W MAJU

Zaciekle walczący żołnierze dwóch armii, serie z karabinów maszynowych, wozy bojowe i atakujące wroga samoloty. Do tego smakowite jadło i koncerty zespołów muzycznych – to patent na przyciągnięcie do gminy tysięcy turystów.
Pętla Boryszyńska odżyła za sprawą zlotów miłośników pojazdów militarnych i fortyfikacji. W pobliżu miejsca, gdzie odbywać się będzie impreza, znajduje się fragment Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego – ogromnego kompleksu poniemieckich fortyfikacji, które powstały w latach 1934-1944, w samym Boryszynie jest jeden z bunkrów tej potężnej linii obronnej.

Impreza w Boryszynie odbywa się od 2003 roku. W tym czasie zdobyła duże uznanie wśród miłośników militariów i fortyfikacji z całego kraju, przyciąga także gości z zagranicy. Zlot to także wielka atrakcja dla turystów. Podczas poprzedniej jego edycji wojskowe miasteczko w Boryszynie odwiedziło około 15 tys. osób.

Do Boryszyna można dojechać od trasy krajowej nr 92, z której trzeba zjechać w Świebodzinie w kierunku Lubrzy. Podróżując drogą krajową nr 3 najlepiej dojechać do Boryszyna przez Kaławę i Wysoką. Teren zlotu zostanie wydzielony, na jego obrzeżach znajdą się parkingi dla turystów.

 

STRONY WWW NA TEMAT BUNKRÓW

http://polandpoland.com/miedzyrzecz_fortifications.html
http://lubuskie.pl/lang/en/tourism/bunkers-of-the-miedzyrzecz-fortification-region-mfr/
http://miedzyrzecz.polandpoland.com/nazi_ostwall.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Międzyrzecz_Fortified_Region

 

LOKALIZACJA GPS

GPS 52.355360, 15.466862 (+52° 21′ 19.30″, +15° 28′ 0.70″)
BORYSZYN LOOP GOOGLE MAPS

 

Zaciekle walczący żołnierze dwóch armii, serie z karabinów maszynowych, wozy bojowe i atakujące wroga samoloty. Do tego smakowite jadło i koncert zespołu HEJ – to patent na przyciągnięcie do gminy tysięcy turystów.
Pętla Boryszyńska odżyła za sprawą kolejnego zlotu miłośników pojazdów militarnych i fortyfikacji.